Kimdir

Alper Mestçi

Profesyonel kariyerine 1995 yılında başladıktan sonra Türkiye’nin en çok izlenen televizyon programlarından olan ve Türk televizyon kişiliği Beyazıt Öztürk tarafından sunulan talk-show programı Beyaz Show’un editörlüğünü, yazarlığını ve yönetmenliğini yaptı. Aralık 1996’dan Mayıs 2018’e kadar Kanal D’de yayınlandı. İlk yönetmenlik deneyimini 2007 yılında senaryosunu kendi yazdığı Musallat isimli korku filmi ile edindi. 2011 yılında Musallat için bir devam filmi yayınladıktan sonra Mestçi, Siccîn (cehennemde bir vadinin adı) adlı 6 filmden oluşan bir korku filmi dizisi üzerinde çalışmaya başladı. Bunun yanı sıra korku filmi üçlemesi Üç Harfliler’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. Korku filmlerinin usta ismi Mestçi, Türkiye Dijital Platformu’nda (BluTV) bir ilk olan “Sahipli” adlı dizinin senaryosunu da yönetti ve yazdı.

0
Yıllık Tecrübe
0
Çekilmiş Film
0
Ödül Adaylığı
0
Toplam Seyirci

Siccin serisi bir markadır, benim adımdan çok bilinen ve tanınan bir markadır. Ayrıca Siccin aslında bir film serisi değil, hepsi farklı hikayeleri olan farklı filmler. Siccin 1’de birkaç korku sahnesi var ama çok fazla hikaye anlatıyor. Siccin 2’de ilk kez ağır bir drama ile korkuyu denedim. Seyircinin en çok korktuğu film bu oldu. Siccin 3’te aşkı ve korkuyu denedim. Film olarak favorim Siccin 3’tü. Hikayesi güzel, insanın aşk uğruna neler yaptığını gösteriyor. Siccin 3’te bir insanın bir iblise aşık ve hatta ona musallat olmasını izliyoruz. Siccin 3’ten sonra seri bir marka olmaya başladı. Ancak korku filminde dram ve aşk başarılı olmadı, seyirci saf korku görmek istedi. Siccin 4’ten itibaren tamamen korkuya odaklandım. Bu, filmlerimin gişesinde olumlu bir etki yarattı. Siccin’in dördüncü filminden ana karakter bir kahraman oldu ve izleyiciler tarafından kurtarıcı olarak benimsendi. Bu durum seyirciyi memnun etmeye başladı. Şahsi favori korku filmim Siccin 5, çünkü o filmdeki korku sahnelerini seviyorum, en korkunç bulduklarım onlar. Siccin 5’in başarısının ardındaki sebep dördüncü filmin yüksek popülaritesiydi. Ancak beşinci film eksikti. Seyircinin üçüncü ve dördüncü filmlerde beğendiği başrol oyuncusu, özel sebeplerden dolayı filmde rol alamadı. Siccin 6 vizyona girdiğinde Türkiye’de sinema krizi yaşandı. Türk sinemasındaki bürokratik durum nedeniyle sinemacılarla sinema sahipleri arasında çatışmalar yaşandı. Bu durum kötü filmlerin sinemalara girmesine neden oldu. Daha sonra sinema sahipleri devletle anlaştı. Bu anlaşmadan sonra Siccin 6, serinin sinemalarda en çok hasılat yapan film oldu. Siccin 6 aynı zamanda bu yaz vizyona giren ve gişe rekorları kıran tek filmdi. Yapımcılar hiçbir zaman Siccin serisinin karşısına başka filmler koymaya cesaret edemediler. Üç Harfliler, beş filmlik bir seri. Bu serinin ilk iki filminin de yapımcısıydım. Ancak üçüncü filmden başlayarak diziyi yönetmeye başladım. Yönetmen olduktan sonra filmlerin gişesi artmaya başladı. Filmlerin izlenme sayısı 150 binden 340 bine yükseldi.

- Alper Mestçi

“Türk sinemasında korku türüne yön veren isim: Alper Mestçi. İzlediğiniz sıradan şeylerin dışına çıkmaya cesaret edebilen nadir yönetmenlerden.”

Seçkin A.

Yönetmen

“Korktuğuma bu kadar sevineceğim aklıma gelmezdi! Korkuyu sinemada bırakıyorsunuz, peşinizden gelmiyor. Tavsiye ederim, güzeldi.”

Erkan Y.

Seyirci

“Gerçekten, Türkiye’nin en başarılı yönetmenlerinden biri. Adını Türk sinemasına kazıdı kendisi. Yeni yapımlarını merakla bekliyorum.”

Botan S.

Sosyal Medya Uzmanı

“Birlikte çalışma şerefine nail olduğum harika bir insan Alper Mestçi. Kendisiyle aynı projelerde imzam olması gurur verici bir şey.”

Can Y.

Oyuncu

ZoneX Multimedia Network © 2021
Tüm hakları saklıdır.